Please view this snippet in full screen here and scroll all the way down.

کراون و بریجروکش دندان ها و اغلب بریج ها پروتزهای ثابت هستند. برخلاف ابزارهای مثل دندان مصنوعی که هر روز می توان آن را از دهان بیرون آورد و شست و شو داد، روکش ها و بریج ها در دندان ها یا ایمپلنت های موجود سفت و ثابت شده اند و تنها دندانپزشک می تواند آنها را جدا کند.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان برای پوشش کامل دندان آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد بطور مثال روکش کردن دندان عصب کشی شده. روکش علاوه بر استحکام دندان آسیب دیده، برای بهبود ظاهر طرح لبخند، شکل و هم سطحی دندان، بکار می رود. روکش همچنین در بالای یک ایمپلنت قرار داده می شود که باعث شود از نظر زیبایی طرح لبخند و کارایی دندان مناسب باشد. انواع روکش دندان چینی یا سرامیکی و زیرکونیوم را می توان با رنگ دندان طبیعی شما انطباق داد همچنین روکش ها از جنس طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک نیز تهیه می شود. این آلیاژها عموما استحکام بیشتری نسبت به نوع چینی دارند و برای دندان های عقبی توصیه می شود. جنس چینی دارای پوسته فلزی نیز اغلب مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا درعین مستحکم بودن، زیبا نیز هست.

از جمله مواردی که دندان پزشک استفاده از روکش دندان را تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محافظت از یک دندان ضعیف در برابر شکستگی یا پوسیدگی و یا نگه داشتن قسمت های یک دندان شکسته شده

ترمیم یک دندان شکسته یا دندانی که شدیدا پوسیده شده است

پوشش و محافظت از دندانی که میزان پر شدگی آن زیاد است و دندان زیادی باقی نمانده است

متصل کردن یک بریج

پوشاندن یک ایمپلنت

وشاندن دندانی که شکل یا رنگ مناسبی ندارد

پوشاندن دندانی که عصب کشی شده است

بریج دندان در صورتی توصیه می شود که شما در حال از دست دادن یک یا چند عدد از دندان های خود باشید. شکاف های باقی مانده ناشی از دندان از دست رفته در نهایت باعث می شود که دندان های باقی مانده به سمت فضاهای خالی بچرخند یا حرکت کنند ومنجر به گاز گرفتن زبان می شود. عدم تعادل ناشی از دندان های از دست رفته همچنین منجربه بیماری لثه و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی می شود. بریج ها عموما بجای یک یا چند دندان از دست رفته مورد استفاده قرارمی گیرند. بریج ها دقیقا اندازه فضای دندانی که از دست رفته است، می باشند. بریج ها در دندان های طبیعی یا ایمپلنت های دور فضای خالی قرار می گیرند، این دندان ها نقش تکیه گاه را برای بریج ها ایفا می کنند. یک دندان جایگزین شده به روکش دندانی که نقش تکیه گاه را ایفا می کند، متصل می شود. همانند روکش ها، بریج ها نیز از انواع مختلفی دارند. دندان پزشک به شما کمک می کند تا براساس محل دندان یا دندان های افتاده، کارایی آن، زیبایی و هزینه روکش دندان، بریج مورد نظر خود را انتخاب کنید. بریج های چینی یا سرامیکی را می توان با رنگ دندان طبیعی شما مطابقت داد.